תערוכות

אוֹת ו־כֶּתם: ורדה ברגר

אוצרת: נורית טל טנא
שבת 04.05.2024 11:00 - שבת 25.05.2024 14:00

תערוכה זו, עוקבת אחר התפתחות יצירתה של ורדה בּרֶגר כאמנית מחאה. בציור ובשירה היא מעבירה את המסר בשפתה: "אנו, בני אנוש, חולקים את כדור הארץ עם החי והצומח. אנו קשורים כחוליות בשרשרת, ניתוק חוליה אחת מסכן את כולנו, וכמין העומד בראש הפירמידה אנו נושאים באחריות לשמור את המגוון כולו בכוכב החיים המופלא שלנו, על פי תחזיות מדענים אנו באמצעה של ההכחדה הששית. עתידנו מותנה בדרך של חיים בצוותא, בשוויון משאבים עם החי והצומח ובשלום עם שכנינו ובעולם כולו".

התייחסותה לנושאים אלו באמנותה היא אוניברסלית ובה בעת לוקאלית, על-זמנית ובה בעת עכשווית.   האיום הגרעיני, נדידה ומוות בטביעה של פליטים מאזורי רעב ומלחמה, אפליית נשים קשה, רציחות מטעמי "כבוד" המשפחה, ולאחרונה אירועי הזוועה בשבעה באוקטובר והמלחמה הנמשכת, הרס והרג רבים ביניהם חפים מפשע. מעל לכל, אכזבתה האישית ממולדתה – ישראל, כמדינה ללא חזון לגבולות ושלום.

 

שְׁתוּלָה בְּאַֹדְמַת דֶּמַע-דָּם                                                                                                         Planted in a land of bloody tears

חוֹלֶמֶת אֶל שִׂיחַ שׁוֹשַנֵּי                                                                                                         I dream of roses, of words

שָׁלוֹם.                                                                                                                                       of peace.

האובייקטים ביצירתה נבראים מתוך כאוס של כתמים: זרמי צבע אקריליק מדולל ,דקיקים וספונטניים, נוצרים בטלטול הנייר וכולאים: אריה, איילה, עירום נשי ללא ראש. אלא שמבט נוסף מגלה סימני תיל, או שהם דרוסים בצמיג שחור או תחת סולית נעל אדומה. איום הקורונה הביאה אותה לעסוק במעגל החיים והיא נתנה לו ביטוי בשלוב ציור וצילום -צילור. בשנים האחרונות, בּרֶגר הוסיפה לעבודותיה סמל המרפרר לסלילDNA  ובסיסיו האחידים לכל חי, ולסימן השלום.

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.