בית האמנים
דיוקן של פורע חוק -תערוכת זוכה פרס רוזנבלט לאמנות חזותית 2019 –

תערוכות

דיוקן של פורע חוק -תערוכת זוכה פרס רוזנבלט לאמנות חזותית 2019 –: ראובן קופרמן

אוצר: אורלי הופמן
החל מיום 13.02.2020 20:00 ועד יום 07.03.2020 14:00

 

המפגש המטלטל והבלתי צפוי של האמן ראובן קופרמן עם דמותו של שמשון הגיבור דרך ספרו של דוד גרוסמן "דבש אריות" ורומן מאת זאב ז'בוטינסקי הוליד את סדרת העבודות המוצגות בתערוכה. לא בכדי גילה קופרמן עניין בגיבור התנכי. כאמן המגיב ומתייחס לסביבתו, מצא את הסיפור המקראי כמשל, כמצע רלוונטי המונח לפניו ופתוח לקריאות ולמבטים שונים.

דמותו של שמשון מהלכת קסם לאורך ההיסטוריה האנושית. היא לא פסחה על אף אחד משדות החקר והעניין: הגות ומדע, אמנות ופילוסופיה, פוליטיקה וממשל. זוהי דמות מוחצנת, פורקת עול ומתמסרת, אוהבת ונבגדת, כובשת וננטשת, מובלת על ידי חשקיה ונוחלת את מפלתה מידי אהוביה. שמשון הפתיין, המסתער, מסיים את פרק חייו על פני האדמה עיוור ומוכה בחוזקותיו שהפכו לחולשותיו. הדמות הסוערת, השסועה, מכילה בתוכה את מהות האנושי וקיצור תולדות הזירה הפוליטית העכשווית המקומית. עזה היא המקום, פלשת היא הריבון והמלחמה כאז כן עתה…

קופרמן הוא צייר המחויב לציור אך חופשי מהגדרות ו"איזמים" למיניהם, מהיררכיות ומתוויות. הוא משתמש בניירות ובבדים, בצבעי שמן, בעפרונות צבעוניים, בטושים, בספריי ובמחט מלובנת, נע בין המאות בתולדות האמנות ומחבר קודקס טקטילי ומושגי חדש. הוא מיטיב להכליא ולחבר חומרים יום־יומיים וזולים, תרבות של אמנות רחוב וציור אקדמי ומסורתי בשמן על בד, מוטיבים מציורי מאנגה לצד פופ מערבי, השפעות של דירר ולוקאס קרנאך לצד אוטגאווה קוניושי ומורשת אמנות יפן. הוא מציג סצנות מיתיות הנטועות במרחב המקומי, משופעות במוטיבים ואטריבוטים נוצריים מן הברית החדשה והברית הישנה, לצד סמלים של כוח, שדים ורוחות ומשיכות מכחול של קליגרפיה יפנית. המורשת התרבותית האישית של קופרמן, שעלה לארץ מברית המועצות, נמצאת ונוכחת גם היא בעבודותיו וחוברת לאינוונטר העשיר שלו, המשמש כמאגר ידע וכמרחב להתבוננות רב תחומית ולפרשנות רחבה.

בסדרת העבודות המוצגות בתערוכה ממשיך קופרמן את מסעותיו בעולם, משוטט במחוזות חפץ של תרבויות שונות, צולל אל שכבות ההיסטוריה ומלקט ממזרח וממערב. העולם שלו חסר זמן וגבולות ומשמש כמקור בלתי נדלה למידע והשראה מסוגות, טכניקות וסגנונות יצירה שונים. הוא מזמן אל עבודותיו אנשים ואירועים מסביבתו האישית לצד דמויות היסטוריות, גיבורות על, מובילי דעת קהל ויצירי דמיון ומיתולוגיה. היצירות פורשות מרחב מרובד ועל־זמני ומאירות מפגשים בעלי משמעות שבהם נוצקת פרשנות אישית בהצטלבויות הקואורדינטות בין מושגי תרבות, מקורות השראה, אמונות, יצרים קמאיים ותובנות.

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site.