תערוכות

הספרייה המרכזית: דליה גל סברדלין

אוצר: מרב שין בן אלון
14.05.2020 20:00 - 29.05.2020 14:00

 

במשך כשנה צילמה דליה גל סברדלין את מדפי הספרים בספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי באוניברסיטת תל אביב. בספרייה זו, שהיא חלק ממוסד אקדמי ואינה נגישה לקהל הרחב, היא בוחרת לצלם את אותם ספרים שלא ניתן להוציא מהספרייה ואת אלו שמסיבות שונות, על אף כמיהתה, אין לה נגישות אליהם. גל מצביעה על העובדה שבעידן הדיגיטציה נדמה שיש לנו גישה חופשית למידע, אך בפועל, בנגישות אל הידע, מתנהלת היררכיה. היא מנסה לשאול מהי ספריה? למי היא מיועדת? איך מאורגנים מאגרי המידע? ולמי יש גישה אליהם?

המבט מן החוץ, אל מאגרי הידע הבלתי נגישים, מייצר חוויה של זרות. הרצון להשתייך להיות חלק מעולם הידע, והרצון לחבר בין העבר וההווה נתקלים שוב ושוב בחוסר היכולת להתממש.

תהליך העבודה על הצילומים של מדפי הספרים הוביל לגוף עבודה של רישומים בתוך ספרי סקיצות.

'ספרי סקיצות' הם למעשה ספרים ריקים. הם כרוכים מראש, ללא תוכן, ללא מילים. התוכן של הספרים ממשיך להדהד את הדימוי של הספרייה אבל מבלי לתאר אותה באופן ריאליסטי אלא כפרשנות של דימוי ויזואלי.

אי הנגישות של הספר כאובייקט של ידע וזמן, נבחנת בכלים של רישום במטרה לייצר רדוקציה של הדימוי לסימון של ספר ומדף. הדימוי של הספר כאובייקט וכרישום מציע קריאה חדשה.

גל מקדישה מחשבה לבניית הכפולות של הדימויים; זה בצד זה וזה לאחר זה. הדף בהתייחסות למה שלידו ומה שלצידו. המסדרונות, המדפים, הדפים, הכריכות מקבלים כאן ייצוגים של מחקר ויזואלי עשיר.

גל אינה הופכת להיות חוקרת מן המניין בעולם האקדמי, היא אמנית שמנסה לנסח עמדה בעולם, ולכן כשהיא מוותרת על האפשרות לקבל אישור גישה אל התוכן, אל החלק השמור בראש ההירככיה, היא מוותרת על האפשרות "להתקבל" ומאמצת עמדה של "מהגרת".

 

התערוכה 'הספריה המרכזית' היא עבודת מיצב שתוצג בבית האמנים והיא מהווה פעימה ראשונה מתוך טרילוגיה שתכלול גם תערוכה של צילומי הספרייה וספר אמנית.

דליה גל סברדלין היא אמנית רב תחומית, נולדה במקסיקו 1968, עלתה לארץ ב1984, חיה ועובדת בתל אביב.

 

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.