תערוכות

טיול בהרי הרוקי

אוצר: גד אפוטקר
07.03.2019 20:00 - 30.03.2019 14:00

טיולו של צבי נדב רוסלר בהרי הרוקי של קנדה, הוא זה שהוליד תערוכה זו, המתרכזת בסמלי תרבות האינדיאנים הנכחדת באותו אזור, שאת שרידי תרבותם ניתן למצוא בפסלי טוֹטֶם המוצגים בשמורות ובמוזיאונים. קיימים מספר פארקים בהרי הרוקי הקנדיים, אשר הוכרזו בשנת 1984 כאתר מורשת עולמית.
שם גם פוגש צבי לראשונה את הטוֹטֶם, המותיר בו רושם חזק וסקרנות לגבי תרבות זו וגורם לו להתחיל בסדרת ציורים המתעדת את הטוטמים בהם הוא נתקל, אך גם ממציאה אותם מחדש ומעמידה אותם בקונטקסט ציורי עכשווי, צבעוני ורענן.
טוֹטֶם הוא עמוד עץ מגולף עצום ממדים, אשר היה נפוץ בעבר בקרב תרבויות אינדיאניות. לעמודי הטוטם, סגנונות שונים המתבטאים בצבע, בסוג העץ המשמש לבנייה וכן בדמות המגולפת בעץ, החל מסירות קאנו ועד דמויות שדים או בעלי חיים שונים. בדרך כלל, הטוטם הוא פסל המעיד על עושר, אמידות, ומעמדה החברתי של המשפחה שלה הוא שייך.
יתכן שרגישותו המיוחדת של צבי והעניין שלו בתרבות האינדיאנים שהוכחדה, נובעת מהעובדה שהוא עצמו עבר את מלחמת העולם השנייה בבלגיה, כילד נרדף הנחבא עם אמו ואחותו בבית בכפר ב״ארדנים״, בשל מוצאו היהודי. בכפר זה גם הציג תערוכה קודמת, העוסקת בזיכרונות נופי הכפר : ״זיכרונות של ילד מוסתר״.
על אף הנאמר לעיל, ציורו של צבי, גם בתערוכה הקודמת וגם בנוכחית, הוא ציור שמח, אופטימי וצבעוני המשדר אופטימיות; יתכן שזו דרכו של צבי להתמודד עם החוויות אותן חווה ואשר נצרבו בו.
צבי הוא בוגר האקדמיה לאמניות באנטוורפן בתחום הגרפיקה, ממקימי הטלוויזיה הלימודית ומנהל המחלקה לשירותי אמנות בה; הוא מהראשונים בארץ אשר עסקו באנימציה וכמו כן לימד אנימציה, דור שלם של אנימטורים אשר עסקו בתחום ולימים, אף התפרסמו בו.
בתערוכה זו ניתן להבחין בפרט, בזיקתו החזקה של צבי לתחום האנימציה, הקומיקס והגרפיקה. הצמדת פסלי הטוטם לסביבת ג'ונגלים המומצאת בציוריו של צבי, מאפשרת לנו לטייל במחוזות הדמיון לאותו עולם מרתק אשר אבד ולא יחזור עוד. השימוש בטוטם ככלי תקשורת וכסמל בעולם שבו לא היה קיים כתב, הוא סוג של אמנות פלסטית טהורה המאחדת בתוכה את כל רכיבי הציור ומעבירה מסר חזק ומיידי לצופה בה.
התבוננות נוספת בדמויות המגולפות והצבועות שצייר צבי, מזכירה לי דמויות ידועות מעולם האנימציה של וולט דיסני כדוגמת דונלד-דק. לא מן הנמנע שגם האנימציה הנפלאה של דיסני, נוצרה תחת השפעת התרבות האינדיאנית והטוטמים.
בציור האחרון בסדרה שצבי יצר, מוצג טוֹטֶם מונומנטלי המקנה לצופה את ההזדמנות להתרשם מעוצמתו של הטוֹטֶם בגודלו הטבעי.
גד אפוטקר, אוצר

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.