תערוכות

ידיעת ההפכים היא אחת: חני כהן זדה

אוצר: אריה ברקוביץ
22.02.2018 19:00 - 17.03.2018 14:00

האמנית יוצרת ציור פיגורטיבי המתכתב עם מסורת הציור המערבי, בדרך של ציור מהתבוננות במודל. היצירות צויירו בסגנון פיגורטיבי – ריאליסטי, סגנון המייצר דימוי בהיר וברור לצופה, אך בהעמדה סימבולית המשאירה לו פתח לפרשנות אישית . הנרטיב העולה מעבודתה, הוא של חיפוש תיקון למידות הנפש באמצעות הכרת המידות שטרם תוקנו.

 

ב"ידיעת ההפכים היא אחת", תערוכתה החדשה בבית האמנים, תציג כהן זדה גוף עבודה בציור מן השנים האחרונות, עבודות בפורמטים משתנים על בד ועל לוחות עץ בצבעי שמן.

בתערוכה יוצגו ציורים שצויירו מהתבוננות במודל של טבע דומם אותם ביימה האמנית. הדימויים מציגים כלים ביתיים שנבנו כסצנה המסמלת את כוחות הנפש השונים, ואת מערך היחסים ביניהם. בדימויים החוזרים בעבודותיה, כגון כיסא נדנדה, כתר צעצוע, פריטי לבוש, ספרים ומאובנים שמצאה באזור מגוריה – משתמשת כהן זדה כדי ליצור משמעות נרטיבית לסצנה המבויימת.

'ידיעת ההפכים היא אחת', הינו מונח הלקוח מתוך הפילוסופיה היהודית, הבא לתאר כלי לימודי שבו ניתן ללמוד על הטוב והנשגב מתוך התבוננות בהופכי שלו. ההתבוננות הזו היא גם פיזית וגם רוחנית. בפן הפיזי, התבוננות זו באה לידי ביטוי על ידי מלאכת הציור, על ידי מבט המתעמק בחומריות של המודל ומתעלמת מהמשמעות הרוחנית שלו. בכך כהן זדה יוצרת הפרדה בין זיהוי כתמי הצבע הנראים ובין זיהוי המשמעות של האובייקט אותו הם מייצגים. הנחת כתמי הצבע כ'סדרן' על משטח הציור מחזירה להם את המשמעות הרוחנית שלהן, וכך מתקבל דימוי ריאליסטי. בפן הרוחני, כהן זדה 'מפרידה' בין הכוחות החומריים שיש בנפש ולבין הכוחות הרוחניים הנעלים שלו, ובוחנת את הכוחות החומריים כצופה, הבאה ללמוד מתוך הקשבה למתרחש בתוכה. בשני הפנים הללו, מדגימה האמנית את אורח החיים היהודי המבקש לשלב שילוב מדוייק בין חומר לרוח, ובדרך זו להביא לתיקון העולם הפנימי, ובעקבותיו – גם העולם החיצוני.

עבודותיה מגלמות ערכים של יופי ואסתטיקה ציורית, ובמובן זה הם מנכיחים את צד הלירי והפואטי המצוי בתופעות האור הטבעי. הן מעלות על הדעת את עבודתם של אמנים העוסקים בתופעות של אור, בדומה לארם גרשוני, דוד ניפו, מורנדי ואחרים.

כהן זדה יוצאת מנקודת מבט הרואה אפשרות לתיקון גם בבעיות הקשות והמדכאות. בכך היא קוראת תגר על היצר הטבעי המפעם בכל אדם, שנמשך למחוזות ההרס והיאוש. שאיפתה למנף את המקומות השפלים שבנפש האדם מתבטאת בדיון הפנימי המתקיים בעבודותיה.

אוצר: אריה ברקוביץ

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.