תערוכות

להדביק את המים: מאירה תדמור

אוצר: אריה ברקוביץ
החל מיום 13.02.2020 20:00 ועד יום 07.03.2020 14:00

 

צירופים בלתי אפשריים לצד רצון לרדוף אחר הבלתי ניתן למימוש עומדים בלב העשייה האמנותית של מאירה תדמור, כנרמז בשם תערוכתה הנוכחית בבית האמנים בתל אביב, "להדביק את המים", המורכבת מקולאז'ים ומאובייקטים פיסוליים. "קצב החיים המסחרר, השתנות מתמדת, צמיחה, התכלות ואי-ודאות" – כל אלה מהווים, לדבריה, רקע ליצירתה במהלך השנים.

תדמור יוצרת קולאז'ים תלת-ממדיים ודו-ממדיים מחומרים מצויים מן המוכן (רדי-מייד). בתערוכה מוצגים בעיקר קולאז'ים דו-ממדיים, המורכבים מדימויים שנחתכו או נקרעו ממגזינים, מספרים ומשאר מקורות, שאותם מוצאת האמנית לנכון לצרף זה לזה. היא מפרקת את הדימויים המקוריים, המושתתים על סדר והיגיון מסוימים, ומרכיבה אותם מחדש על פי תפישת עולמה וכמיטב דמיונה. החיבורים, הנושקים לאבסורד, מעוררים שאלות ומערערים את ביטחונו של הצופה במובן ובידוע. כך מבקשת תדמור לייצר חוויית צפייה חדשה, רוחנית, שהיא פיזית ומטאפיזית בעת ובעונה אחת.

בעבודות ניתן להבחין בדימויים ובמרכיבים מוכרים, שעברו תהליך של פירוק והרכבה מחדש והפכו, בעקבות הטיפול בהם, לעבודות אמנות, הבוחנות את גבולות המדיום ביחס למקום ולזמן. תדמור קורעת, חותכת ומדביקה, שכבה על גבי שכבה, דימויים מתוך כתבי עת מתקופות שונות. בתהליך ההרכבה מחדש כעבודת אמנות אישית היא מייצרת פרשנות ייחודית, הבנויה מרבדים בלתי צפויים שבין המקרי לתת-הכרתי, ברוח אמני הדאדא והסוריאליזם של ראשית המאה ה-20. העבודות נוצרות בתהליך של ניסוי ותהייה. ראשית היא הורסת, ורק אז בונה מחדש מציאות שיש בה אזכורים חברתיים, המעידים על אי ודאות קיומית לצד רצון לתקן את המעוות, בתהליך הטומן בחובו תיקון אישי וכללי.

אמני הדאדא הבינו, שהסדר הישן הוביל לאסונות אנושיים, ולכן אין בו טעם, ויש לפרק הכול ולהתחיל מחדש תוך מתן ביטוי למקריות ולתת-מודע. תדמור פועלת בדרך דומה, במעין מעבדה ניסיונית של הרס ושל פירוק למרכיבי החומר הבסיסיים. היא בונה עבודות בדו-ממד ובתלת-ממד, החוקרות אינטואיציות פנימיות, קומפוזיציות א-סימטריות ואזכורים היסטוריים, ואלה זוכים, במארג היצירה שלה, לחידוש פילוסופי ופסיכולוגי. הצופה נדרש לחשיבה רחבה, החורגת מן הממד הנראה. העבודות הן בבחינת קצה חוט לאסוציאציות ולהקשרים, שכל צופה יכול להרחיב כרצונו ולחוות בדרכו שלו. כשם שלא ניתן להדביק את המים, אך ניתן לדמיין מהלך מעין זה ולפרשו במגוון אופנים, כך גוף העבודות המוצג בתערוכה מבקש לפרום את התפר שבין הנגלה לנסתר ולאחותם מחדש.

 

אריה ברקוביץ, אוצר התערוכה

 

 

 

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.