תערוכות

מבוך קיומי של זאב בודד: ליאו קונטיני

אוצר: אריה ברקוביץ
04.07.2019 20:00 - 27.07.2019 14:00

לאו קונטיני, הוא אחד האמנים הוותיקים והמורכבים הפועלים בשדה האמנות המקומית.

יצירתו רבת הפנים נעה בין עיצוב לאמנות. עבודותיו עוסקות באילוזיה תודעתית, משחקים של דו-מימד ותלת-מימד ועיצוב דינאמי של מוצרים בעלי משמעויות אידיאולוגיות. ניתן לומר כי הקו המקשר בין שלל עבודותיו הוא העושר היצירתי, דמיון פורה ורצון עז לתת ביטוי ויזואלי לחוויות אישיות. בימים אלה נפתחה תערוכה גדולה מיצירותיו הכוללת רישומים, ציורים ואובייקטים, שנותנת ביטוי לעשייתו רבת השנים במדיות השונות.

מבט מקיף על מכלול יצירתו, מגלה יכולת טכנית מרשימה של אמן בעל נסיון ציורי, רישומי ועיצובי. בביקורת לתערוכה קודמת של לאו קונטיני, כתב האמן והמבקר רפי לביא: "יש בציור של קונטיני משהו אירופי עם קורטוב של דרום אמריקה. זה מתבטא בצבעי האדמה, האפורים ובמיקוד של הצורות באמצעות הדגשת הקונטור.לציורים יש קצת אופי של צילום. תפיסת המציאות כבדרך של פריים, והתמקדות בקטע ממנה, כמו צלם שמתבונן על העולם דרך מסגרת".

קונטיני למפרונטי שזנח קריירה של מהנדס גרעין לטובת האמנות הפלסטית, מביע את יכולותיו הטכנו-מדעיות בעיקר ב"אל-פסלים" שלו. הוא מיישם התערבויות מסיביות על ציורים קונבנציונליים – דו-ממדים בהגדרה – על מנת להגביר את התוכן התלת-ממדי של החפצים מוצגים בהם: הוא מפזר על השטח עוטף אותם כתמים כהים פסאודו-עיגולים בקוטר מקרי, שלא נוגעים אחד בשני. צורת הכתמים הולמת את עמדתן על המעטפת מבחינה פרספקטיבית ויוצרת תודעה תלת ממדית אצל המתבונן. תפיסה זו בעיקר רציונלית. לצידה, התפיסה הויזואלית ממשיכה לשחק את תפקידה, כי חלקים ניכרים מהציור המקורי לא עורבו בהתערבות של האמן.

לצד העיסוק באילוזיה שבין דו ותלת ממד, יש בעבודותיו של קונטיני למפרונטי לא מעט עיסוק בארוטיקה. הוא מציג תנוחות אינטימיות של זוגות נאהבים, כאשר אין בהן כל רמז להעדפות בין מינים…. להבדיל בין הרוב של ציוריי המאה ה-20, בהם – לעיתים קרובות מדי – לאישה אופי של אובייקט. האמן יוצר שפה אישית שמורכבת מפרספקטיביות וזוויות מבט מיוחדות, הקצרות ותקריבים שמאפיינים צלם חד עיין חוקר ודייקן.

עבודותיו של לאו קונטיני למפרונטי נעות בין סיפור אישי למיתוס אוניברסאלי, מציאות ופנטזיה.

 

אריה ברקוביץ

מנהל אמנותי, בית האמנים תל אביב

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.