תערוכות

מסע הגוף מסע הנפש: דורית צינמן

אוצרת: אירית לוין
שבת 01.06.2024 11:00 - שבת 22.06.2024 14:00

התערוכה "מסע הגוף, מסע הנפש" בבית האמנים תל אביב מפגישה עבודות משתי סדרות של האמנית דורית צינמן.

בסדרה "מתמודדת" מהשנים 2019–2020 מתעדת האמנית בעבודותיה את מסעו של הגוף ותמורותיו עקב חוליו, עת הסתגרה בביתה. לדבריה "הרגשתי סוג של שקיעה במים, אני צפה ומרחפת בעולם משלי. סביבי צפים הקרובים אליי, המשפחה והחיות שלי. דימוי הצב ליווה אותי בתקופה זו, הזדהיתי עם ההתכנסות שלו בתוכו בתוך ביתו, עם השקט שלו, עם האיטיות, עם הצורה העגולה המכונסת בעצמה".

אהבתה של צינמן לבעלי חיים ולחיות הבית שלה ניכרת כבר בעבודותיה המוקדמות שעסקו במשפחתה ובסביבתה הקרובה, וכן באוסף אובייקטים ופסלים של חיות מתרבויות וממחוזות שונים. היא מספרת שבילדותה הוריה אפשרו לה לגדל רק צב.

דימויי הצבים ודיוקנאות האמנית בעבודה מסדרה זו מתמזגים ונטמעים אלה באלה בצבעוניות עכורה, ירקרקה אפרפרה. שני צבים גדולי ממדים מצוירים מהצדודית, ראשם מגיח מהשריון והם פונים לכיוונים מנוגדים. ראש וקצה רגל של צב מופיעים בשולי הקומפוזיציה, שאינה נשמעת לחוקי הכבידה.

בעבודה אחרת מסדרה זו מצויר באמצע הקומפוזיציה דיוקן עצמי כסימון קווי המקביל לעורקים וורידים. דמות סכמטית המישירה מבט, על רקע כתמי צבע ורודים אפורים, כתאי גוף שנפגעו וחלו.

הסדרה "בעקבות הודו" צוירה בשנת 2023. צינמן מרבה לצייר אינטראקציות חברתיות הן בסביבתה הקרובה והן בנסיעותיה. הציורים לוכדים רשמים ממפגשים בין אנשים לסביבות תרבותיות.

לדבריה "בהודו הוצפתי ברעשים, ריחות, אנשים, בדים, צבעים. נפתח לפניי עולם צבעוני אנושי שונה.  ההתרשמות הייתה כל כך חזקה ואינטנסיבית, שניסיתי לבטא אותה על ידי ציור של הדמויות בשורה ארוכה צבעונית המשתלבת עם הסובב – האלים והאגדות ההינדיים."

המקומות שסוירו היוו מקור השראה לתצלומים מרובים. קולאז' התצלומים שנבנה לאחר מכן  בסטודיו הפך לעבודות גדולות וצבעוניות בשמן על בד, סטרוקטליות/ארכיטקטוניות, במבנה של רצועות (strips).

הדמויות מתועדות באזורים כפריים ובשווקים במקומות פחות-מתוירים בצפון מזרח הודו. בהשראת המקדשים ההודיים, שתיים מעבודות הרצועות בנויות משלושה חלקים: החלק העליון מוקדש פעם לאלים ופעם לבני תמותה, החלק התחתון מאוכלס בבני תמותה או ביצורים דמוניים, והחלק המרכזי חוצץ ומבדיל ביניהם.

בעבודה שבה האלים ממוקמים ברצועה העליונה, הותירה האמנית מרווח ביניהם וצבעה אותם באפור עם גוון צהבהב. בני התמותה, ברצועה התחתונה, יוצרים מעין סולמות מוזיקליים בתנוחותיהם, בססגוניותם ובצבעם. למרות הקרבה הפיזית בין הדמויות כל אחת שרויה בעולמה, בלא תקשורת ביניהן, ומבטן נותר ישיר ומנותק.

על אף ריבוי הדמויות בסדרה "בעקבות הודו", הדוחק והססגוניות המוחצנת, ההתכנסות שמאפיינת את הסדרה "מתמודדת" ניכרת גם בסדרה זו, ומדגישה את הזיקה ביניהן.

אירית לוין, אוצרת

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.