תערוכות

מפות מנטליות: אריק קצב

אוצרת: ענת גורל רורברגר
חמישי 27.07.2023 19:00 - שבת 19.08.2023 14:00

אריק קצב הוא אמן שברא לעצמו שפה ייחודית. כמי ששוחה הן בעולם האמנות והן בעולמות האלקטרוניים -דיגיטליים, הוא מצא את דרך הביטוי האישית שלו. חיפוש אחר מרחבים הוביל לשימוש בחומרים תעשייתיים, כולל מצע מתכת נייר שהוא בעצם מוליך חשמלי ומתפקד בעבודותיו כמין בסיס מנצנץ הקולט לתוכו צבע, אור, תנועה, שריטות ופציעות, תוך שהוא משנה את אופיו בתהליך ומשמש כהרחבה להיגדיו האמנותיים.
כל עבודה היא שילוב של יצירה אמנותית עם כשל חשמלי. קצר לכל דבר. כזה הפוצע את המשטח, יוצר נקודות מגע ומסמן חריכות על משטח המתכת המבהיק, ומעמעם בכך גם את הברק המצודד, המשמש כמין זיוף מודע לעצמו הקורץ למתבונן אך דן אותו להתבוננות מחודשת ולתהליך של גילוי.
העבודות גדולות המימדים של קצב הן כמו מפות. מפות אנרגיה המזמינות את הצופה   לחיפוש וחקירה. הן סוג של לבירינתים שנעים במקצבים משתנים, כמין טופוגרפיה של הנפש.
קצב משתמש בצבע, באור,בגומי תעשייתי וביכולות שלו בתחום האלקטרוניקה.
בחלק מהעבודות מבליחה דמות נשית השקועה בתנועה, מחוללת, משתבללת או הופכת רכיב אינטגרלי בתוך מבוך המפות הבוהקות.
קצב שיתף פעולה עם רקדניות שהכיר באינסטגרם והגיב לכוריאוגרפיות שלהן בעשיה  הציורית שלו, כשהוא רואה בהן דרך למחקר של תנועה בעזרת הגוף הנשי, ודפוסי תנועה ולבוש משתנים המשתלבים במארג הסיפורי הדמיוני שלו.
ברוב המקרים מדובר בשיתוף פעולה, ובכל מקרה נוצר קשר אמנותי בין שני סוגי היצירה.
במקביל יצר קצב גם מיצבים של סאונד ותאורות צבע, כדי להמחיש את הפוטנציאל   הפרפורמטיבי של עבודותיו, כשהוא מופיע בהן בתלבושת היוצרת זיהוי שלו כמנהיג האירוע, מעין שמאן אלקטרוני התר אחר יבשת חדשה.
כך למשל בחלק מהמיצבים, שהוצגו בפסטיבל וידאו דאנס ואינסטליישן שנערך בתחנת כוח בקרוייצברג שבברלין בשנת 2002, שנקרא רזוננט וייב,שנמשך שבועיים.
בפסטיבל  לקחו חלק אמנים נוספים המחזקים ומהדהדים את החיפושים האלקטרוניים של קצב, בסוג של שיתוף פעולה ספונטני, עם יצירה מתחומים אמנות משיקים, ביניהם ריקוד בוטו, מוזיקה ווידאו פידבק.
המפות המנטליות של קצב מצודדות לעין, מפתות את הצופה ומציבות בפניו אניגמה. הן  מרפררות לעולם המדע הבדיוני, ומהוות הזמנה למסע תודעתי מסוג אחר.

——————————————————–

אריק קצב הוא בוגר המדרשה למורים לאמנות (1990-1994), למד גם בקמרה אובסקורה  (1990-1992) וכן בסמינר החדש בקמרה אובסקורה (1998-1999).

בין היתר הציג תערוכת יחיד במוזיאון מונארט באשדוד (כיום מוזיאון אשדוד לאמנות) בתקופת ניהולו של המוזיאון ע"י יונה פישר ז"ל (2005) וכן בברלין ובניו יורק.

 

ענת גורל רורברגר

יולי 2023

 

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.