תערוכות

סך כל התנודות: שוני ריבנאי

אוצר: אריה ברקוביץ
24.10.2019 20:00 - 16.11.2019 14:00

"  אני בעד מתן ביטוי פשוט למחשבות מורכבות"  אמירה זו של האמן האמריקאי   מרק רותקו, נאמרה באמצע שנות ה-20 אך תקפה גם היום, כשהוא מציע לצופה להביט ביצירה האמנותית בקפידה והרהור אין סופי אל מול הבדים הגדולים שעליהם שטחי צבע פסים וצורות .

סדרת העבודות של שוני ריבנאי המוצגת בבית האמנים בתל אביב, נגזרת מרוח אמירה זו. הציורים גדולי הממדים מזמינים את הצופה למסע פנימי של האמן, עשיר בצבע, טקסטורות וקומפוזיציה א-סימטרית מופשטת. האמן יוצא כאן למסע אישי אל נבכי הנפש, שמוביל לכתמים וצורות הנרקמים לכדי מארג מוזיקאלי רב שכבתי, שנשען על מתח בין הסמוי לנגלה, בין הגשמי לרוחני. כל זה יחד מרכיב קולאז' קצבי עם רבדים של משטחי צבע נקיים, קווי רישום ורטט צבעוני בלתי צפוי שמפר את האיזון הנינוח בקונטרפונקט מדויק.

מבט על מכלול העבודות של שוני ריבנאי, מעיד על חופש יצירה רווי הנאה ומודעות לגודל הפורמטים והקומפוזיציות הדינמיות, ללא מחיצות ובתחושה אינטואיטיבית של אמת פנימית.

על פי התיאוריה של יונג, שנגעה בתורת הקבלה והמיסטיקה הנוצרית, האל צומצם לכדי ניצוץ פנימי והחיפוש אחר האל הוא כניסה פנימה אל העצמי תוך יחסי גומלין בין המיקרו והמקרו קוסמי. ישנו קשר הדוק בין האירועים הקוסמיים לפנימיות האנושית. מעין סימביוזה טרנסצנדנטאלית. סימנים אלה מופיעים בציורים של שוני ריבנאי. הבדים הגדולים מכילים כתמים וצורות שממשיכים מעבר לפורמט אל האינסוף. אלה הם נופים פנימיים, נופי נפש בעלי השראה רוחנית. המופשט הציורי שלו הוא ביומורפי שמעניק מרחב חשיבה רחב הצופן סוד ויוצר משמעות חדשה לפרטים המרכיבים את היצירה.

היחס למשטח הציורי עם מגוון הטקסטורות והמיומנות המקצועית, יוצרים יחד מארג אמנותי שמאפשר אינסוף אסוציאציות חזותיות, יופי וחוויה מיסטית ואסטטית עמוקה.

ניתן לומר כי מקבץ העבודות הנוכחי של שוני ריבנאי, מתחבר לכדי יחידה פואטית כנה ועמוקה הפועלת בקו התפר שבין המוחשי למושגי.

אריה ברקוביץ

אוצר התערוכה

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.