תערוכות

עולמות צפים: דרור בן עמי

אוצרת: דליה דנון
חמישי 21.09.2023 19:00 - שבת 04.11.2023 14:00

דרור בן עמי עוסק בנשגב ובנושאים הגדולים של הקיום: חיים ומוות, חומריות והתכלות, יופי וריק. לעיתים קרובות הוא מתאר מצבים על-זמניים ונטולי גבולות; ההוויה מנותקת מחוויית כאן ועכשיו וצפה בין אדמה לשמיים, בין רוחני לארצי ובין ערות לחלימה. העבודות משקפות מצב מנטלי, אין בהן קו אופק מוחלט, הן יכולות להיות כל מקום.

שם התערוכה, "העולמות הצפים", מרמז לתפיסה הבודהיסטית שהכול בַעולם בר חלוף.
הדפסים היפניים הידועים בשם אוֹקִיוֹ אֶה, ובעיקר הדפסי היוֹקאַי (ציורי רוחות רפאים, שדים ויצורים על-טבעיים), השפיעו על עבודתו של בן עמי ומצאו ביטוי גם ביצורים ההיברידיים שצייר.
נוסף על ההשפעה היפנית ניכרות בעבודותיו גם שלל השפעות מאמנות המערב: ציורי השמן הגדולים של המאסטרים רמברנדט וגויה והתחריטים שלהם (בן עמי למד אמנות בהולנד), סוגת "ממנטו מורי", התקופה הרומנטית, ואפילו הדפסי האבן של חוקר הטבע והאמן הגרמני ארנסט הקל, שמיפה בקטלוגים יפהפיים צמחים ובעלי חיים שונים.

בתערוכה , מציג האמן דרור בן עמי עבודות גדולות ממדים לצד עבודות קטנות יותר, חלקן מוצגות לראשונה לקהל הרחב. רבות מהעבודות נעשו בטכניקת החריטה הייחודית של האמן: על נייר. תעשייתי פשוט חורט בן עמי קווי מתאר עם חרט דק, ואותם הוא מכסה בשכבות פחם. בעזרת שְחור הפחם ולובן הנייר הוא יוצר משחקי אור וצל.
הנייר הדק על שבריריותו ופגיעותו הוא ביטוי אמנותי חומרי לקיומנו הארעי על פני האדמה.

צילום חלל: אלה אורגד.  

 

 

 

 

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.