תערוכות

קו הקשר: יפה אלזס

אוצרת: גלית סמל
החל מיום חמישי 11.01.2024 10:00 ועד יום שבת 03.02.2024 14:00

ציוריה של יפה אלזס מייצגים שינויים שהתחוללו בחייה במשך השנים. התפתחותה האמנותית קשורה להתבוננות מתחדשת על סיטואציות ומצבים ולהתהוות של תובנות משמעותיות חדשות. תערוכה זו מציגה נגזרת של סדרות מתוך ארבעים שנות יצירה, שבמהלכן אלזס פיתחה כתב יד אישי ייחודי. סדרת עבודות מרכזית מכילה רישומים על נייר שניכרים בהם במבט ראשון מאפיינים של אי-סדר, כאוס וקווים סוערים, היוצרים סבך של רישום חופשי ורב-הבעה.

מתוך הקווים, הנשלטים והבלתי נשלטים גם יחד, נבראים כמו במפתיע דימויי חיות שנוצרו באמצעות שימוש בצבעי אקריליק, עיפרון ומחק. היצורים האמורפיים והאניגמטיים אינם מצוירים בתוך טבע כלשהו. הם מוקפים במערכי קווים וקווקווים בעלי נוכחות מודגשת, הצופנים בחובם רחשים נפשיים ותהליכי חשיבה נסתרים. דימויים אלו מייצגים מערכות כוח סימבוליות של מזלות – כמו שור, מאזניים, דגים ועקרב – המתאפיינות במערכות יחסים הנעות בין עימות והתנגדות ובין השלמה והרמוניה. דימויי החיות משקפים הקשרים אישיים הנוגעים לאמנית ולבני משפחתה, כמעין תעודת זהות פרטית ומשפחתית.

עבודותיה של אלזס נקשרות לשיח על אודות כוחם של הארכיטיפים בנפש האדם. לדימויי החיות ביצירותיה יש משמעויות תת-הכרתיות, הקשורות לשיח תרבותי עתיק בדבר האופן שבו עולם החיות מייצג את הנפש האנושית הפנימית. בהקשר זה נטען כי בתודעת האנושות דימויי החיות הם סמלים רבי-משמעות ובעלי עוצמה ברמה ארכיטיפית קולקטיבית, המשותפת לכלל בני האדם באשר הם.

אלזס טווה זיכרונות באמצעות מארגים של קווים וקווקווים, הנכרכים למעין סבך של קורים. מצבים בחיים האישיים נפרשים על הבד כמו מעשה של אריגת שתי וערב, המייצג שאיפה לסדר ולארגון מחדש. העיסוק בפרימה ובשזירה מבוצע באמצעות עיפרון, שכמו מייצר חוטים מטיילים על הנייר. אלזס מוחקת ומציירת שוב באופן חוזר ונשנה, כמהלך מתמיד של גילוי מחדש ושל מאבק על מה שעתיד להישאר חשוף ומה שיישאר נסתר. כל המאפיינים הללו יוצרים מתח מתמיד בין הריק למלא, בין הגלוי לנסתר, בין הכאוטי למסודר, בין הנעדר לנוכח.

בסדרת עבודות נוספת המוצגת בתערוכה אפשר להבחין בשינוי בולט בתיאורי החיות. בעבודות אלו החיות מצוירות ככתמי צבע אקרילי תעשייתי ומוקפות בכתמי צבע משלימים, המכסים לחלוטין את משטח הבד. סדרה זו מאופיינת בקווים מאופקים, בשליטה משוכללת בשימוש בצבע ובשילוב אורגני של הצבעים והקווים.

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site.