תערוכות

IN THE NAME OF GOD: נולי עומר

אוצר: ורה פלפול
01.08.2019 20:00 - 24.08.2019 14:00

 

השחקנית והאמנית הרב-תחומית נולי עומר משיקה את התערוכה IN THE NAME OF GOLD המבקשת להציג את נקודת מבטה על משמעותו הערכית של הזהב, כמו שני צידי מטבע : צד אחד בעל משמעות נשגבת ונחשקת , וצד שני – כוחו המנוצל למטרות הרסניות שמעניקות לו משמעות מסוכנת.

 

נולי עומר, שהתפרסמה כקומיקאית ("דבי ונולי"), בוחרת לתרגם את הביקורת שלה להומור שעוזר לרכך מסרים קשים. העבודות בתערוכה, המורכבת מאובייקטים (אסאמבלאג'), עבודות רקמה, ציורים על בד וציור על צלחות – גדושות בתוכן ובצבע, לוכדות תשומת לב מיידית במטרה לחלחל וליצור חומר למחשבה, כדי להיטיב ולשפר מציאות קשה.

 

"הרי לזהב יש משמעות מקדמת דנא ועד היום הרבה מעבר להיותו מתכת אצילית: בקונוטציה החיובית שלו הוא מופיע בביטויים כמו "לב זהב" למשל, ומסמל את הנשגב והטוטאלי – תשוקה, אהבה, געגועים, טוב, טוהר ושמחת חיים. אך בקונוטציה השלילית שלו אני מוצאת שהתשוקה לזהב מובילה לרצון לשליטה וכוח שבאים לידי ביטוי בין היתר בהדרת נשים ומיזוגניה לתפארת – לראיה: מופע האימים של דונלד טראמפ – בצע כסף, שחיתות, הון-שלטון, סחר בתינוקות, בנשים, בבעלי חיים. וכמובן , ניצול כסף (הזהב)  לצרכי דת והדתה" – אומרת האמנית.

.

עבודות האסאמבלאג' שבתערוכה עשויות מחומרי רדי מייד, בשילוב חלקים שהובאו מ"הרחוב": מסגרות, מסננות, משרוקיות, בובות, נוצות, עגילים ועוד. כל אלה יוצרים עומס חזותי עשיר מכוון , לעיתים אף בסגנון בארוקי מוקצן, עם זהב ואבנים נוצצות. הרקמות עשירות בצבע ותוכן המבטאים תשוקה לשמחת חיים (הזהב הנשגב) –  אליה האמנית  שואפת על בסיס יומיומי.

 

בין העבודות המוצגות בתערוכה: "זונת צמרת" – אסאמבלאג' מוזהב פתייני ופעור, מפואר למראה ברגע הראשון, אך מטריד במבט שני; "טראמפ" – המוצג כצפרדע מוזהבת המחזיקה בפיה דג זהב; "ג'יזס, איזה קיטש עשו ממך" – צלב מצועצע מלא בסמלים נוצריים מסחריים; "אשת האוליגרך" –ציפור בכלוב כפול של זהב שבאופן מגחיך מצייצת למשמע מחיאות כפיים של ה"עם", הקהל בתערוכה; "הצלחה" – דמות כוחנית עם כוכבים מסמאים בעיניים ושטר כסף שהופך לסיגריה מתכלה בפה, או ללחם החוק הנאכל; "הביטו בי" – ציור על קנבס של קוף מוזהב בכלוב,  עם מבט אנושי של עצב עמוק שקשה להתעלם ממנו; "התכשיט של יו הפנר" – בובות נשים מוזהבות תלויות אקראית על בלימה ועל חוטים דקיקים, ועוד.

האתר פותח על ידי Web Skipper - פיתוח אתרים | עיצוב אתר: אלה אורגד
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.